Psihoedukativni kutak

O kognitivno-bihevioralnoj terapiji

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) znanstveno je potvrđen terapijski pristup usmjeren ka identificiranju i ispravljanju neprilagođenih obrazaca razmišljanja, vjerovanja (kognitivno) i ponašanja (bihevioralna) koja su nerijetko temelj psihičkim poteškoćama. Radi se o vrsti psihoterapijskog tretmana koji pomaže razumjeti i mijenjati misli i osjećaje koji utječu na ponašanje. KBT se obično koristi za liječenje širokog spektra poremećaja, uključujući anksiozne (tjeskoba, napadaji panike, strahovi, fobije, itd.) i depresivne poremećaje kao i različita stresom uvjetovana stanja.

Općenito, ova vrsta terapije kraćeg …


Anksioznost, izbjegavanje i pretjerana briga

Anksioznost jednostavnim rječnikom možemo definirati kao sklonost tjeskobnom promišljanju tj. predviđanju katastrofičnih ishoda određenih situacija. Pri tome, vjerojatnost pojave neželjenih ishoda iracionalno je precjenjena, dok su vlastite sposobnosti suočavanja u značajnoj mjeri podcjenjene. Anksiozne osobe često su zabrinute kako će se dogoditi nešto loše po njih ili okolinu te se čini kako s poteškoćom prihvaćaju objektivno malenu vjerojatnost takvoga ishoda. U ovome stanju često se osjećaj da će se dogoditi nešto loše uzima dokazom za prisutnost opasnosti. Ono što dodatno …


"Strah od straha" i anksiozna osjetljivost

Straši li vas ubrzano lupanje srca ili možda glavobolje? Pomišljate li da s vašim umom nešto nije u redu ukoliko se ponekad ne možete koncentrirati ili ste uznemireni? Brine li vas često da će drugi primjetiti vaš strah u određenim situacijama te da ćete se osramotiti?

Sve ovo simptomi su relativno novog koncepta u psihologiji kojeg nazivamo anksiozna osjetljivost. Anksiozna osjetljivost odnosi se na strah od simptoma tjeskobe koji se temelji na vjerovanju da ti simptomi imaju štetne tjelesne, …


Strah od javnog nastupa

    Iako se nevjerojatnom čini činjenica kako istraživanja pokazuju da se veliki broj ljudi javnoga nastupa plaši više negoli smrti, ovaj je strah u različitoj mjeri zastupljen u većine ljudi. Ono što je međutim, bitno razlikovati jest objektivan i doživljen izvor prijetnje, odnosno straha. Najveći izvor straha od javnog nastupa jest nemogućnost predviđanja što će se dogoditi kada izlažete svoj govor ili prezentaciju pred skupinom ljudi. Drugim riječima, naglasak je na strahu od reakcija i procjene socijalne okoline.  …


Kognitivno-bihevioralna terapija depresije
KBT depresije temelji se na pretpostavci kako misli i ranije stečene prosudbe prethode i određuju emocionalni doživljaj. Drugim riječima, kako neku situaciju interpretiramo i kako o njoj mislimo, određuje kako ćemo se u pogledu te situacije i osjećati. Iz navedenog slijedi kako se depresija razvija kada se stvori navika sagledavanja situacija na negativan i pristran način, dovodeći tako do čestih doživljaja sniženog i tužnog raspoloženja.     

Nadalje, kognitivno-bihevioralni terapeuti sugeriraju kako je depresija uzrokovana zajedničkim djelovanjem disfunkcionalnih misaonih …